Autorzy: 

 

Rok:                       2016

 

KONKURS:           1. NAGRODA

 

 

Łukasz Gąska

Marta Sowińska

Kamil Głowacki

LIGHT SCATTERING WINDOW - DAYLIGHT IN BUILDINGS

   

http://iva.velux.com

https://www.youtube.com/watch?v=WZ2IL6fyu0E

http://prasa.velux.pl/

http://architektura.muratorplus.pl

 

    Projekt podejmuje temat prawidłowego naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Oświetleniu bezpośrednim światłem słonecznym stwarza wiele problemów m.in.  przegrzanie pomieszczeń, zjawisko olśnienia, prześwietlenie niektórych części pomieszczenia, przy jednoczesnym niedoświetleniu niektórych miejsc. Ideą projektu jest stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, dostępne dla każdego, które w prosty sposób zmienia charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd tradycyjnych okien i elewacji.

          Problemy te już wiele razy były podejmowane, na rynku istnieje szereg rozwiązań, które w pewnym stopniu je rozwiązują. Na przykład zasłony, rolety czy żaluzje zatrzymują nadmiar promieni słonecznych, ale jednocześnie zasłaniają widok z okna lub całkowiecie odcinają dopływ światła.

            Na podstawie analiz zachowania światła w poszczególnych porach dnia i roku zaproponowano okno, które poprzez przechylenie płaszczyzny szyby, zmienia kąt i charakter wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych. Zaletą przyjętego rozwiązania jest prostota oraz łatwość manualnej obsługi.