Autorzy: 

 

Lokalizacja:           Radom

Rok:                       2016

Projekt wykonany w ramach zajęć na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, semestr I, st. II

Prowadzący: dr inż. arch. Karolina Sobczyńska

 

 

 

Łukasz Gąska

Marta Sowińska

 

RADOM - Kamienica Deskurów

 

        Projekt obejmuje budynek Kamienicy Deskurów, zlokalizowanej w centrum struktury urbanistycznej obszaru Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Obkiet bezpośrednio sąsiaduje z rynkiem starego miasta oraz ulicą Rwańską - główną ulicą prowadzącą na płytę rynku. Zaproponowane rozwiązania projektowe mają przyczynić się do rewitalizacji całego obszaru Starego Miasta, który na przestrzeni wielu lat zaniedbań jest mocno zdegradowany.

          Głównym zadaniem projektowym było przekształcenie zaniedbanego obiektu w kulturalne centrum Radomia, z Muzeum Miasta jako główną funkcją. Dodatkowo stworzono funkcje uzupełniające, jak czytelnia, kawiarnia, restauracja oraz sale warsztatowe umożliwiające rozwój kulturalny mieszkańców oraz uczniów z pobliskiej szkoły artystycznej. Wszystkie funkcje przenikają się i uzupełniają kreucjąc w synergiczny sposób atrakcyjne miejsce.

        Ważnym elementem założenia jest wewnętrzny dziedziniec, który został przekryty szklanym dachem. Taki zabieg podniósł jego funkcjonalność i niezależność od warunków pogodowych. Stworzono tym samym miejsce na organizowanie wydarzeń kulturalnych i koncertów.